Błędy popełniane przy montażu klimatyzatora

Rodzajów klimatyzatorów jest wiele co za tym idzie, popełnianych błędów przy montażu może być jeszcze więcej. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo montować takie urządzenia aby ustrzec się przed częstymi wizytami serwisu.

Złe odczytanie mocy klimatyzatora

Osoba początkująca może łatwo pomylić moc chłodniczą z elektryczną. Ta elektryczna jest zawsze mniejsza od mocy chłodniczej. Natomiast moc chłodnicza jest podstawowym parametrem każdego klimatyzatora. Niestety jest ona obliczana w różny sposób przez co uniemożliwia porównanie różnych urządzeń. Obecnie jednak stosuje się specjalne etykiety energetyczne, tak samo jak w przypadkach lodówek czy pralek.

Nieodpowiednia moc

Wybór właściwej mocy urządzenia ma duże znaczenie przy pracy klimatyzacji. Jeżeli moc będzie za mała nie będziemy zadowoleni z pracy urządzenia. Cel obniżenia temperatury nie zostanie osiągnięty. Jeśli jednak moc będzie za dużo to również będzie problem. Klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach, gdyż szybko będzie ochładzał powietrze aby następnie się wyłączyć, żeby nie wyziębić pomieszczenia. I tak w kółko. Przez to zużycie prądu przy pracy klimatyzatora będzie większe, niż jakbyśmy wykorzystali sprzęt o niższej mocy. Dodatkowo za urządzenia o wyższej mocy zapłacimy stosunkowo więcej.

Niewłaściwe urządzenie jednostki zewnętrznej

Jest to częsty problem przy montażu klimatyzacji. Jednostka zewnętrzna powinna znajdować się w miejscu zacienionym i przewiewnym. Wtedy nie będziemy mieli problemu z wymianą powietrza przez wentylator. Nie należy więc umieszczać jednostek w pełnym słońcu, ponieważ tam będą się tylko nagrzewać przez co będą pracować mało efektywnie. Dodatkowo klimatyzator musi stać na solidnej podstawie. Należy się koniecznie zgłosić do specjalisty. Świetny montaż klimatyzacji w domu jest tu.

Nieodpowiedni odpływ kondensatu

Jeżeli ochładzamy powietrze, wtedy wytrąca się wilgoć, którą musimy usunąć. Klimatyzatory przenośne posiadają tacę, na która ta wilgoć spływa. Musimy pamiętać o jej częstym opróżnianiu. Popularnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rurki przez ścianę zewnętrzną na grunt. Musi być ona jednak ukształtowana tak aby nie moczyła elewacji. Odradza się również odprowadzanie rurki na kostkę brukową, gdyż pozostawia na niej wyraźne ślady.

Nie porównuj klimatyzatorów przenośnych z stacjonarnymi

Porównywanie klimatyzatorów przenośnych z klimatyzatorami split jest bezsensowne. Te przenośne zazwyczaj podają samą moc chłodniczą sprężarki, która ma się niestety nijak do wydajności urządzenia w pomieszczeniu. Jest to spowodowane tym, że przy urządzeniu przenośnym jesteśmy zmuszeni otworzyć okno, przez które wystawiamy rurę wyrzucającą gorące powietrze. Powoduje to niekontrolowany napływ powietrze zewnętrznego, który miesza się z tym ochłodzonym w pomieszczeniu. Można to ograniczyć przez specjalnie przygotowany otwór na zewnątrz pomieszczenia, jednak nadal wyrzut powietrza powoduje znaczne podciśnienie.

Brak odpowiednich filtrów

Klimatyzatory powodują, że ruch powietrza w pomieszczeniu wznosi kurz. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego systemu filtracji, który usunie zanieczyszczenia w powietrzu. Są to filtry mechaniczne, jednak można pokusić się o trochę droższe, takie które skutecznie usuwają pył, dym papierosowy czy brzydkie zapachy. Na rynku znajdziemy mnóstwo filtrów, jednak warto indywidualnie ze sprzedawcą dobrać odpowiedni filtr do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *