Jak odpowiednio obsługiwać kominek domowy

Często decydujemy się na zakup kominka domowego nie mając nawet podstawowej wiedzy w tym właśnie zakresie. Z tego względu kominki często nie spełniają naszych oczekiwań. Jeżeli chcesz jak najlepiej wykorzystać swój kominek domowy – musisz poznać podstawowe zasady odpowiedniej obsługi kominka domowego. W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe zagadnienia, które z pewnością wpłyną na Twój odbiór takiego rozwiązania. Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Prawidłowe palenie w kominku

Już tak błaha sprawa jak rozpalanie w palenisku ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie naszego kominka. Przede wszystkim powinniśmy rozpalać metodą “od góry”. Z czym się to wiąże? Większe szczapy drewna układaj na dole, kończąc na jak najmniejszych kawałach na samej górze. Następnie rozpalaj całość na górze utworzonego wcześniej stosu drewna. Taka metoda palenia pozwala na skuteczne ograniczenie negatywnych substancji wydzielających się podczas rozpalania drewna. Dzięki temu Twój kominek zachowa czystość na dłużej, będzie bardziej wydajny, a do środowiska wydzieli się znacznie mniej szkodliwych substancji. Jak widać – z tego są same plusy! Poza tym, taka metoda rozpalania pozwala na dłuższe cieszenie się ogniem w palenisku. Będziesz musiał rzadziej dorzucać drewna do paleniska, co pozwoli uzyskać dodatkowym komfort w użytku naszego kominka domowego.

Jakość drewna

Przy podstawowej obsłudze kominka domowego warto pamiętać o tak ważnej sprawie, jaką jest odpowiednia jakość drewna używanego do rozpalania w kominku. Musi mieć ono odpowiednią wilgotność. Zbyt wilgotne drewnie nie będzie wydajnym rozwiązaniem grzewczym, a do środowiska będzie wydobywało się mnóstwo szkodliwych związków. Aby temu zaradzić – kupuj drewno ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Odpowiednio suche drewno do kominka to podstawa!

Odpowiednia konserwacja

Obsługując nasz kominek domowy należy pamiętam o odpowiedniej jego konserwacji. Dzięki temu nasz kominek zachowa swoją żywotność na maksymalnie długo, a my będziemy mogli skutecznie cieszyć się jego urokami. Z tego względu, regularnie wykonuj serwisy całej instalacji. Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe pod tym względem. Odpowiedni fachowcy z pewnością skutecznie wyczyszczą całą Twoją instalację. Nie można również zapominać o drożności kominka. Z tego względu, przynajmniej raz w roku – przed okresem grzewczym – skorzystaj z usług kominiarza. Poza tym, po każdym jednorazowym paleniu w naszym kominku, powinniśmy czyścić palenisko z popiołu. Zapobiegnie to nagromadzaniu się sadzy wewnątrz paleniska, dzięki czemu nasz kominek będzie jeszcze bardziej wydajny i zachowa swoje właściwości na długo. Koniecznie o tym pamiętaj odpowiednio obsługując swój kominek. Świetne kominki znajdziesz choćby tutaj https://www.komineczki.com.pl/

Prawidłowa obsługa naszego kominka domowego nie jest skomplikowana i trudna, a przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli wydłużyć żywotność naszego kominka domowego. Miej to na uwadze i odwołaj się do naszych zaleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *