Jak sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie produkować darmową oraz czystą energię. Dzięki odpowiednio zamontowanemu systemowi jesteśmy w stanie generować nadwyżki prądu. Co więc z nimi zrobić później? Na jakich zasadach można sprzedawać prąd z fotowoltaiki? Tego dowiecie się poniżej!

Kto może decydować się na sprzedać prądu?

Tak naprawdę sprzedawać prąd możemy w dwóch przypadkach. Albo jako właściciele mikroinstalacji do mocy 50 kWp, albo jako właściciele większych farm fotowoltaicznych.

Właściciele mniejszych instalacji zazwyczaj wytwarzają energię na własne potrzeby. Nadwyżki są więc odprowadzane do magazynu w sieci. Prosument może je odbierać w ciągu roku rozliczeniowego na preferencyjnych warunkach. Chodzi tutaj o zasady net-meteringu. Wiąże się to z tym, że nie możemy odebrać pełnej energii, którą magazynowaliśmy w sieci. Niestety magazynowanie także kosztuje, dlatego zazwyczaj odbieramy 70-80% energii. Warto jednak zaznaczyć, że wysokość zwrotu jest uzależniona od mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku mikroinstalacji do 50 kWp nie ma tutaj różnicy czy jesteśmy gospodarstwem domowym, czy przedsiębiorstwem.

Jeśli mowa o właścicielach farm fotowoltaicznych to wytwarzają oni często energię w celu jej sprzedaży. Prowadzą więc działalność gospodarczą, która opiera się na dystrybucji prądu. Takie podmioty muszą ubiegać się o koncesję. Dopiero wtedy mogą zajmować się sprzedażą energii elektrycznej.

W jaki sposób działa sprzedaż energii elektrycznej?

W przypadku właścicieli mniejszych instalacji nie ma możliwości typowej odsprzedaży energii do sieci. Możemy jednak ją magazynować w zasobach zakładu energetycznego. Jest to bardzo korzystne dla gospodarstw domowych, które wykorzystują energię dla własnych potrzeb. W okresie wiosenno-letnim instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj produkuje nadwyżki energii, która nie jest nam potrzebna. Odprowadza się ją więc do magazynu. Następnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy instalacja nie działa na pełnych obrotach, możemy zdecydować się na wykorzystanie energii magazynowanej. W ten sposób dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie zasilić nasz dom przez cały rok.

Inaczej jest w przypadku właścicieli dużych farm fotowoltaicznych. Tutaj energię elektryczną sprzedaje się w systemie aukcyjnym. W ten sposób możemy zagwarantować sobie określone stawki za przesył konkretnych jednostek prądu.

Jak rozliczać się za odprowadzanie?

Prosumenci wytwarzających energię elektryczną dla własnych potrzeb zawsze rozliczają się z zakładem energetycznym, do którego są podłączeni. To, ile naszej energii jest jeszcze magazynowanej znajduje się na naszym rachunku za prąd. Znajdziemy na nim także informacje o tym, ile zostało nam czasu na wykorzystanie magazynowanej energii. Dzięki temu możemy bez problemu kontrolować to, ile energii zużywamy i ile jeszcze jej zostało w naszym magazynie.

Podsumowując

Sprzedaż energii nie jest możliwa w każdym przypadku. Posiadacze mikroinstalacji mogą jednak zdecydować się na odprowadzanie nadwyżek do magazynu, dzięki czemu w miesiącach zimowych nie muszą kupować energii od zakładu. Jest to bardzo wygodne i opłacalne rozwiązanie, jeśli fotowoltaika zachodniopomorskie służy nam do zasilania naszego gospodarstwa domowego przez cały rok.

1 thought on “Jak sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *