Jak urządzić przedpokój?

Można śmiało powiedzieć, że przedpokój to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Jest on przecież wizytówką i pierwszym wnętrzem jakie oglądamy oraz oglądają nasi znajomy czy rodzina zanim całkowicie wejdą do domu. Warto więc wykończyć takie pomieszczenie ciekawie i schludnie. Najważniejsze zadanie pełnią tutaj podłogi i ściany. Do wyboru ich wykończenia mamy przeróżne rozwiązania – od farb do cegieł. Zazwyczaj kierujemy się wyglądem danych materiałów, jednak czasem warto skupić się nad właściwościami materiału w przypadku konkretnego wnętrza.

Farba

Jest to najbardziej popularny oraz najprostszy do zastosowania materiał na ściany w przedpokoju. Do wyboru mamy ogromną paletę kolorystyczną. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest farba strukturalna, która w połączeniu z tynkiem akrylowym nadaje ścianie trójwymiarowego efektu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest farba ceramiczna. Pozwala ona na bezproblemowe czyszczenie powierzchni z zabrudzeń. Przydaje się to w takim pomieszczeniu ze względu na zabrudzenia pochodzące z butów czy np. Psa strzepującego wszystkie zabrudzenia wracając ze spaceru. Zamiennikiem może być farba emulsyjna gdzie również jest ona niezawodna w przypadku zabrudzeń oraz uszkodzeń mechanicznych.

Tapeta

Obecnie tapety przeżywają swój renesans. Wielu producentów wymyśla co raz to nowsze wzory. Co warto dodać to to, że tapeta vinylowa jest podobnie odporna na zabrudzenia oraz uszkodzenia jak farba ceramiczna czy emulsyjna. Dlatego co raz częściej sięgamy po takie rozwiązanie. Są to nowocześniejsze tapety papierowe, które są pokryte folią PCV. Sprawia one, że tapety te są bardziej odporne oraz trwalsze. Obecnie są dwa rodzaje tapet vinylowych. Są to tapety gładkie oraz grubsze. Te drugie są stworzone z tak zwanego spienionego vinylu i są idealne do maskowania nierówności na ścianach.

Tynki

Tynki dekoracyjne cieszą się co raz większym powodzeniem. Z pewnością warto je zastosować w przedpokoju. Dzięki niemu otrzymujemy bardzo ciekawy efekt. Czym jest tynk? Jest to gotowa mieszanka lub pasta, którą mieszamy z wodą i nakładamy na ścianę. Zazwyczaj takie tynki posiadają już gotową kolorystykę i strukturę. Czasem możemy do niego dodać pigment aby uzyskać zamierzony odcień. Obecnie na rynku znaleźć możemy tynki o różnych cechach dlatego zazwyczaj dzieli się je na:

  1. Mozaikowe – posiadają małe kamyczki w swojej strukturze, tworząc chropowatą powierzchnię. Są bardzo odporne
  2. Zacierane – posiadają one oryginalną strukturę, która tworzy się pocierając tynk mokrą packą
  3. Stiuki – ich zadaniem jest imitować granit a nawet marmur, który idealnie nadaje się do ozdobienia pomieszczenia
  4. Strukturalne – pozwalają na tworzenie dowolnego wzoru poprzez odciskania go na mokrym tynku
  5. Ciągnione – posiadają wypełniacze, dzięki którym możemy uzyskać ciekawe efekty po nałożeniu ich na ścianę

Lamperie

Jest to ciekawy dodatek to ścian. Występuje pod postacią drewnianych paneli czy płytek. Przydaje się on w pomieszczeniach, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Takie płytki łatwo jest umyć oraz bardzo dobrze chronią ścianę. Są one najczęściej kojarzone ze style angielskim jednak i u nas wraca do łask.

Wbrew pozorom przedpokój jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu. Jest wizytówką naszego mieszkania oraz to on sprawia jakie są pierwsze wrażenia naszych gości. Dlatego warto urządzić to miejsce ciekawie i z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *