Podłogi wykonane z naturalnego drewna są bardzo stylowe. Potrafią diametralnie odmienić wnętrze domu. Ocieplają przestrzeń oraz sprawiają, że czujemy się komfortowo w pomieszczeniu. Są jednak one wrażliwe na różnego rodzaju uszkodzenia. Aby takie podłogi mogły się cieszyć pięknym wyglądem na lata warto je zabezpieczyć. Najlepszym sposobem może być lakierowanie drewna, które jest po prostu wykończeniem podłogi. Dzięki dobremu lakierowi zabezpieczymy podłogę nie tylko przed uszkodzeniami fizycznymi ale i również chemicznymi. Sprawimy także, że nasza podłoga będzie prezentować się jeszcze lepiej.
Co warto wiedzieć przed lakierowaniem podłóg?
Najważniejsze kwestie, które będą miały wpływ na efekt naszej pracy to dobór właściwego preparatu, przygotowanie samej podłogi oraz na końcu sam proces lakierowania. Na samym preparacie nie powinniśmy oszczędzać. Powinniśmy dobrać wysokiej jakości produkt do dekoracji, renowacji oraz ochrony podłóg. Zanim zdecydujemy się na lakierowanie warto ocenić stopień eksploatacji powierzchni. Oczywiste jest to, że innego potraktowania będzie wymagał domowy parkiet a innego mała salka do ćwiczeń.
Lakier podkładowy
Niezbędny do lakierowania podłóg jest lakier podkładowy. Jeżeli posadzka jest uszkodzona lub posiada wyraźnie luki, warto uzupełnić je przed lakierowaniem za pomocą specjalistycznej szpachli.
Lakierowanie krok po kroku
Przygotowanie narzędzi
Gdy wybraliśmy produkty, które będziemy używać do lakierowania podłogi, warto wybrać teraz narzędzia. W mieszkaniu z pewnością przydadzą się wałki i pędzle. Najważniejsze w narzędziach jest to, żeby wcześniej je wyczesać aby nie gubiły różnych elementów na podłodze. Narzędzia powinny być jak najlepszej jakości aby nie gubiły włókien i włosia.
Szpachlowanie
Wszystkie rysy oraz szczeliny powinniśmy uzupełnić szpachlą zmieszaną z drobnym pyłem drzewnym.
Przygotowanie pomieszczenia
Co jest najważniejsze to to, że podłoga musi być czysta i sucha. Po zaszpachlowaniu podłogi powinniśmy wycyklinować posadzkę, aby pozbawić ją wszelkich nierówności. Pomieszczenie w którym będziemy zabezpieczać drewnianą podłogę powinniśmy również odkurzyć tak, aby drobny pył nie opadał na świeży lakier. Powstaną wtedy grudki, których nie będziemy mogli usunąć nawet po nałożeniu kilku warstw lakieru. Powinniśmy być ostrożni nie tylko podczas lakierowania ale również przed tą czynnością.
Nałożenie lakieru podkładowego oraz nawierzchniowego
Pierwszą powłoką powinien być lakier podkładowy, który nakładamy za pomocą wałka. Po nałożeniu oraz wyschnięciu tego lakieru nakładamy lakier nawierzchniowy. W zależności od tego jaki produkt wybierzemy musimy go wymieszać. Jeden wystarczy wstrząsnąć przy zamkniętym opakowaniu natomiast inne trzeba będzie wymieszać osobno z utwardzaczem. Następnie lakier nawierzchniowy nakładamy na parkiecie za pomocą wałka dedykowanego przez producenta. Musimy wykonywać płynne ruchy w poprzek a później wzdłuż usłojenia drewna. Wtedy nie będziemy tworzyć “kałuż”. Kolejne fragmenty podłogi powinniśmy łączyć na mokro aby nie tworzyć systemu zakładek. Czas schnięcia trwać będzie od 4 do 8 godzin (zależy od temperatury oraz wilgotności). Po tym czasie możemy nałożyć drugą warstwę, której schnięcie może okazać się dłuższe. Gdy nałożyliśmy już drugą warstwę i odczekaliśmy pełne 24h to czas na trzecią warstwę. W tym celu należy wykonać matowienie międzywarstwowe. Wykonamy to za pomocą siatki lub papieru ściernego. Po tym powinniśmy dokładnie odkurzyć podłogę z pyłu oraz nałożyć kolejną warstwę. Po upływie 3-4 dni możemy już korzystać z polakierowanej powierzchni, jednak pełną wytrzymałość mechaniczną uzyskuje ona dopiero po tygodniu.
Podłogi drewniane wymagają niestety bardzo dokładnej pięlęgnacji. Są jednak one dzięki temu o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia.