Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na taką instalację, to już z pewnością w trakcie lata poczuliśmy wygodę, jaką zapewnia nam automatyczny system nawadniania. Nie musimy już ręcznie podczas upałów chodzić z wężem lub konewką. Wystarczy jedno kliknięcie i już wszystko gotowe! Jednak co zrobić, gdy przychodzi zima? Jak skutecznie zabezpieczyć nasz system nawadniania przed mrozem? Tego dowiecie się poniżej!

Woda w systemie nawadniania

Warto na początek pamiętać o tym, że musimy usunąć wodę z całego systemu nawadniania. Jest to podstawowy zabieg podczas przygotowania się do zimy. Musimy więc upewnić się, że w rurach, zraszaczach, pistoletach oraz wężach ogrodowych nie ma wody. Pracę w tym zakresie może nam ułatwić zawór odwadniający. Montujemy go w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. Jest to szybkie rozwiązanie na pozbycie się niepotrzebnej wody w systemie nawadniania. W innym przypadku woda, która znajduje się w takiej instalacji może zamarznąć w okresie ujemnych temperatur. Woda, która zamarza zwiększa swoją objętość i może uszkodzić poszczególne części systemu. Zamiast zaworu możemy również użyć sprężonego powietrza.

Co zrobić z sterownikami i zaworami?

Takie elementy instalacji są najbardziej wrażliwe na mróz. Dodatkowo są to również najważniejsze części systemu nawadniającego, dlatego warto dobrze się przygotować do ich zimowania. Korzystasz z sterowników nawadniania zamontowanych do kranu? W takim razie powinieneś je odłączyć od przyłączy kranowych. Jeśli używasz również z zaworów elektromagnetycznych zamontowanych w skrzyni w ziemi, warto je zdemontować (albo ręcznie pozbyć się z nich wody dzięki sprężonemu powietrzu).

Jak przechowywać elementy naszej instalacji?

Jest to już ostateczna czynność podczas zabezpieczania naszego automatycznego systemu nawadniania ogrodu czy samego trawnika. Musimy więc przygotować się na demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Wszystkie te części powinniśmy odłożyć do suchego oraz bezpiecznego miejsca. Dzięki temu żadna część nie uszkodzi się przez wilgoć albo bardzo niskie temperatury. Są to ważne elementy całej instalacji, dlatego warto obchodzić się z nimi ze szczególną ostrożnością. Możesz się w tej dziedzinie doradzić specjalistów od nawadniania ogrodów na ternie Warszawie: https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Ponowna instalacja części systemu nawadniającego

Kiedy możemy ponownie zamontować wszystkie elementy? Do takich czynności możemy przystąpić w pierwszych dniach wiosny. Dopiero wtedy będzie konieczne ponowne podlewanie roślin. Przed każdą zimą musimy być gotowi na demontaż poszczególnych elementów instalacji. W ten sposób zapewnimy sobie stałą oraz niezawodną pracę automatycznego systemu nawadniania.

Podsumowując

Pomimo tego, że system nawadniający pozwala nam na łatwe i skuteczne podlewanie naszych roślin i trawników w ogrodzie, nadal musimy pamiętać o poszczególnych pracach związanych z konserwacją całej instalacji. W okresie urlopu, podczas letnich upałów możemy cieszyć się nawadnianiem ogrodu jednym kliknięciem. Wystarczy nam aplikacja mobilna oraz dostęp do internetu. Jednak przed zimą musimy pamiętać o demontażu istotnych elementów instalacji i zapewnienie im suchego i bezpiecznego schronienia. Następnie podczas pierwszych dni wiosny możemy je ponownie podłączyć. W ten sposób nadal będziemy cieszyć się pełną wygodą, jaką zapewnia nam automatyczny system nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *