Jakie narzędzia ogrodowe przydadzą Ci się do cięcia roślin?

Przycinanie drzew czy krzewów to jedne z najważniejszych czynności w naszym ogrodzie. To dzięki temu ludzie zauważają jak piękny jest nasz ogród oraz jak bardzo estetyczny on jest. Czynności te może nam ułatwić dobry zestaw narzędzi.

Przed wybraniem narzędzi do cięcia warto zastanowić się czy potrzebujemy drabiny. Przyda się ona nam do wysokich konarów czy krzewów. Zwróćmy uwagę na to czy jest lekka, stabilna i łatwa do przenoszenia. Ważne jest również to czy stopnie nie są śliskie a podstawa jest zabezpieczona przed wbijaniem się w ziemię. Dobrze jest wybrać drabinę aluminiową oraz dwustronną.

Nóż ogrodniczy

Jest to zdecydowanie podstawowe narzędzie potrzebne nam do pracy w ogrodzie. Najbardziej się przydaje do wycinania cienkich pędów, szczepieniu czy okulizacji drzew i krzewów. Nóż ogrodniczy jednak przydaje się do ogólnego zastosowania. Szczepak czy krzesak przyda nam się do bardziej precyzyjnych prac związanych z pielęgnacją ogrodu. Warto zastanowić się nad zakupem noża z stali węglowej. Jest on wtedy droższy ale zdecydowanie trwalszy od zwykłego.

Nożyce ogrodnicze

To narzędzie przyda się do przycinania żywopłotów czy do artystycznego strzyżenia innych roślin. Do bardziej trwałych i grubszych pędów najlepsze będą dwustronne nożyce z specjalnym wcięciem na ostrzu.

Piła

Piła będzie nam się przydawała do usunięcia grubszych gałęzi. Do tych najgrubszych stosowane są piły ramowe , w których można wymienić brzeszczoty. Najlepszą opinią wśród ogrodników cieszy się model z silnie zwężoną ramą z jednej strony. Dzięki temu możemy nią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Sekator

Jest to narzędzie, które będziemy najczęściej używać. Sekator służy do przycinania cienkich pędów i krzewów o grubości około 1cm. Warto więc zwrócić uwagę na to czy sprężynka w sekatorze jest dobrze umocowana. Sekator ze stali węglowej zdecydowanie posłuży nam dłużej niż ten zwykły. Można również pokusić się o rączki z tworzywa sztucznego w jaskrawych kolorach dzięki czemu unikniemy odcisków na dłoniach oraz łatwo będzie go znaleźć w trawie.

Sekator dwuręczny

Sekator dwuręczny przeznaczony jest do cięcia wysoko położonych gałęzi. Dzięki swoim długim uchwytom można go również stosować do cięcia grubszych konarów. Z racji tego, że używamy go często nad samą głową, warto zastanowić się nad lekkim i dobrze wyważonym sekatorze. Zwróć uwagę również na to czy sekator ten posiada przekładnię – przydaje się ona do regulacji siły cięcia.

Sekator teleskopowy

Ten sekator pozwala nam przycinać gałęzie na czubkach drzew. Posiada on teleskopowy wysięgnik gdzie możemy regulować długość. Ostrze jest sterowane za pomocą linki co może być trudne, jednak warto wziąć model z specjalnym wygięciem na końcu teleskopu, dzięki któremu będziemy mogli oprzeć sekator o ciętą gałąź co ułatwi nam pracę.

Praca w ogrodzie wymaga olbrzymiej determinacji i dokładności z naszej strony. Bez odpowiednich narzędzi o dobrej jakości będzie to dla nas niezwykle trudne do wykonania. Każdy chyba chciałby aby jego ogród wyglądał jak z bajek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *