Ogrzewanie gazowe w domu

Ogrzewanie gazowe wiąże się z dużym komfortem. Na ten komfort pozwolić sobie może trochę więcej niż połowa domostw w Polsce. Dlaczego tylko tyle osób decyduje się na ten sposób ogrzewania? Sporo z nich obawia się podwyższenia cen gazu. Jednak na tą chwilę ogrzewanie gazowe jest wygodne oraz opłacalne i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie ma się coś zmienić. Czym więc jeszcze wyróżnia się ogrzewanie gazowe? Czy palenie drewnem lub węglem jest korzystniejsze od gazu? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Jedyną wadą ogrzewania gazowego jest jego dostępność. Kiedy nie mamy możliwości przyłączenia do sieci ogrzewania płynnym gazem może to być dość kosztowne. Jednak gdy taka możliwość istnieje ogrzewanie to oferuje o wiele więcej niż może nam się wydawać. Zacząć możemy od tego, że jest to bezobsługowa eksploatacja. Nie musimy rąbać drewna czy przerzucać węgiel łopatą. Zarządzając zdalnie kotłem dostajemy nowoczesne i co najważniejsze komfortowe rozwiązanie. Kolejną zaletą jest zdecydowanie czystość. Posiadając ogrzewanie gazowe nie musimy martwić się o unoszący się pył oraz zapach drewna i węgla. Niski koszt ogrzewania domu jest również bardzo dużym plusem tego rozwiązania.

Na czym polega ogrzewanie gazowe?

Są dwa sposoby ogrzewania gazem jest to:

  1. Ogrzewanie z sieci
  2. Ogrzewanie ze zbiornika

Ogrzewanie z sieci jest najbardziej opłacalne. Jednak jak już powyżej wspominaliśmy, takie ogrzewanie jest ograniczone jeżeli chodzi o dostępność. Rozprowadzenie takiego gazociągu jest bardzo kosztowne. Warto więc zastanowić się nad zbiornikiem z gazem płynnym. Musimy się wtedy liczyć z tym, że będziemy mieli na podwórku wielki zbiornik o pojemności prawie 3000 litrów. Możliwe jest zainwestowanie w zbiornik podziemny jednak może on być inwazyjny dla wód gruntowych. Wymaga to od nas większych nakładów finansowych, jednak mogę one się zwrócić przy eksploatacji takiego zbiornika zamiast palenia węgla. Ponadto gaz emituje mniej szkodliwych substancji niż węgiel kamienny.

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Na rynku obecnie mamy dostępne kilka wersji kotłów, które możemy dopasować do swoich preferencji oraz możliwości. Dzielimy je ze względu na:

  1. Funkcjonalność – kotły jedno lub dwufunkcyjne
  2. Sposób działania – kotły tradycyjne i kondensacyjne
  3. Usytuowanie – kotły stojące i wiszące
  4. Rodzaj komory spalania – kotły z zamkniętą oraz otwartą komorą

Piec gazowy jedno lub dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny jest przeznaczony do ogrzewania nie tylko budynku ale również i wody. Ma on jedną wadę, która nie jest aż tak rzucająca się w oczy. Mianowicie chodzi o to, że po odkręceniu wody musimy kilka sekund czekać na ciepłą wodę. Natomiast w kotle jednofunkcyjnym taki problem nie istnieje pomimo tego, że służy on tylko do ocieplania budynku. Możemy do niego zainstalować specjalny dodatkowy zbiornik, który będzie przygotowywał ciepłą wodę użytkową. Trzyma on temperaturę na stałym poziomie przez co nie będziemy musieli czekać na ciepłą wodę tuż po odkręceniu kurka.

Piec gazowy kondensacyjny i tradycyjny

Piec kondensacyjny jest bardziej nowoczesny niż ten tradycyjny. Charakteryzuje się on wyższą sprawnością dzięki dogrzewaniu wody z centralnego ogrzewania za pomocą ciepła, które wytwarza podczas skraplania się pracy wodnej ze spalin. Wpływa to niestety znacząco na cenę i taki piec potrafi być dwa razy droższy niż tradycyjny.

Kotły stojące i wiszące

Jeżeli mamy mniej miejsca warto zastanowić się nad kotłem wiszący. Jedyne co musimy zrobić to zagospodarować trochę miejsca na ścianie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kocioł stojący to musimy się liczyć z tym, że przez swoje znaczne gabaryty oraz solidniejszej konstrukcji będzie on zajmował więcej miejsca.

Kotły z zamkniętą lub otwartą komorą

Kotły z otwartą komorą są obecnie wycofywane z rynku. Dzieję się tak dlatego, że pobiera on powietrze z pomieszczenia, w którym jest umieszczony. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ do pomieszczenia mogą dostać się spaliny. Znacznie bezpieczniejsza opcją jest kocioł z zamkniętą komorą przez co pobiera on powietrze z zewnątrz i spaliny reguluje wentylatorem.

Ile kosztuje zatem ogrzewanie gazem?

Szacowany koszt wytworzenia 1kWh to 0,43zł dla kotła tradycyjnego oraz 0,23zł dla kotła kondensacyjnego. W skali roku dla domu o powierzchni 150m2 cena ta może wynosić dla kotła tradycyjnego 7095zł, natomiast dla kotła kondensacyjnego jest to 3795zł. To jaki typ ogrzewania wybierzesz z pewnością będzie miało wpływ na późniejsze koszty ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *